Materské kojo oblečenie

kojo tričko

Kojo tričká, kojo tielka, kojo mikiny ap. sú medzi mamičkami bežne zaužívané výrazy pre oblečenie, ktoré umožňuje jednoduché a pohodlné dojčenie. S výrazom kojo (od slova "kojení") sme sa stretali na rôznych českých internetových diskusiách už takmer pred desiatimi rokmi a o nejaký čas neskôr si ho osvojili aj mnohé mamičky na Slovensku. V slovenčine je síce spisovne "dojčiť, dojčenie", avšak v hovorovej reči sa častejšie používa "kojiť, kojenie", a tak kojo zľudovelo i u nás.

Označovanie oblečenia kojo na Slovensku

Až do konca roku 2020 nemali internetové obchody s tehotenskou a materskou módou žiadny problém s popisovaním svojich produktov ako "kojo" a mamičky toto slovíčko často využívali pri vyhľadávaní vhodného oblečenia na kojenie. V roku 2020 si však istý slovenský výrobca zaregistroval obrazovú ochrannú známku s anglickým sloganom, ktorý obsahuje i slovo "Kojo". Na základe registrácie tohto obrázku si výrobca začal nárokovať výlučné právo používania aj samotného slova kojo, a to napriek jednoznačnej informácii priamo z Úradu priemyselného vlastníctva SR, podľa ktorého: "je obrazová ochranná známka chránená len ako neoddeliteľný celok a žiadny prvok, ktorý je v obrazovom označení, nie je chránený samostatne. Tieto časti má prihlasovateľ možnosť chrániť samostatne ako samostatné označenia, ak splnia podmienky zápisnej spôsobilosti vyplývajúce zo zákona o ochranných známkach."

Registrácia bežne používaných výrazov ako slovných ochranných známok je však zložitá až nemožná. Z odpovede ÚPV SR je zrejmé, že pokiaľ nie je "Kojo" registrované ako slovná ochranná známka, môže tento výraz ktokoľvek v popise a označovaní svojich produktov používať. Spomínaný výrobca však vyjadrenie úradu ignoruje a prostredníctvom právnika zasiela prevádzkovateľom konkurenčných obchodov predžalobné výzvy a vyhráža sa im súdnym konaním.

Materské kojo oblečenie na internete

Mamičky, ktoré chcú kúpiť na internete napr. tričko na kojenie, vyhľadávajú tento tovar zadaním rôznych slovných spojení, ako "kojace tričko", "tričko na dojčenie" alebo "kojo tričko". Rozmanitosť ponuky vo výsledkoch vyhľadávania je veľmi dôležitá i z dôvodu, že nie každá mladá mamička si môže dovoliť kúpiť tričko za 60 - 70 €, a preto privíta možnosť vybrať si také, ktorého cena vyhovuje rodinnému rozpočtu.

Oblečenie označované ako "kojo" v obchode karkulka.sk

Tričko kojo

Informácie o produktoch, ktoré eshop pre mamičky karkulka.sk ponúka, sa snažíme poskytovať čo najpresnejšie, aby si zákazníčky vedeli ešte pred zakúpením tovaru predstaviť jeho vlastnosti a využitie. Samozrejme, že nám záleží i na tom, aby boli naše produkty vyhľadateľné na internete podľa slov, ktoré produkt charakterizujú: kojenie, dojčenie, kojace, kojo, ap. Na druhej strane nemáme radi žiadne spory a radšej ustúpime i keď sme v práve. Z dôvodu popísaného vyššie sme "kojo" v názvoch a popisoch produktov zmenili za niektoré synonymum. Zároveň upozorňujeme, že ak by sa kdekoľvek na webe karkulka.sk slovo kojo ešte vyskytovalo, tak sa v žiadnom prípade nejedná o značku ani obchodné meno, ale len o bežne zaužívaný výraz v spojení s oblečením na dojčenie.

Obchod pre mamičky karkulka.sk

KARKULKA.sk ponúka tehotenské a materské oblečenie za priaznivé ceny a bez kompromisu na úkor kvality. V našom obchode nájdete kvalitné a mamičkami osvedčené tehotenské a kojace tričká v cene do 15 € či 19 €. Internetový obchod prevádzkujeme už zopár rokov a za celý ten čas by sme reklamácie ohľadom kvality produktov spočítali na prstoch a konkrétne na kvalitu tričiek na kojenie sme nemali reklamáciu ani jedinú. Starostlivo vyberáme produkty európskych výrobcov, ktorí šijú tehotenské a materské oblečenie z certifikovaných látok a snažíme sa, aby koncová cena bola prijateľná pre každú mamičku. Slogan "...na spokojnosti mamičiek nám záleží" myslíme naozaj vážne.